آیت الله العظمی سید محمد رضا گلپایگانیمرکز خبر حوزه اظهارات فرزند ارشد این مرجع تقلید را تقدیم می‌کند.

*مشکلات حوزه

مرحوم آیت الله العظمی حائری برای تاسیس و راه اندازی حوزه علمیه در قم ابتدای کار با مشكلات زيادي مواجه می‌شوند و متحمل زحمات فراوانی شدند، بخشی از این مشکلات مالی بود؛ مرحوم والد روزی تعریف کردند به اندازه‌ای دست مرحوم حاج شیخ از نظر مالی تنگ و خالی بود که به یاد دارم برای رفع گرفتاری مالی یکی از طلاب قم، خدمت استاد رفتم و از وضع ناگوار خانواده این طلبه گفتم و از ایشان کمک خواستم و گفتند، سید الان دستم خالی است و امکان مساعدت نیست و من از این اوضاعی که برای حاج شیخ بوجود آمده بود، خیلی ناراحت شدم.

*گریه های امام زمان وجوهات را به قم متوجه کرد

خاطرم هست مرحوم آقا خاطره­ای از اوضاع آن روز حوزه نقل کرده و گفتند: وضع مالی حوزه نگران کننده بود تا جایی که مرحوم آیت الله العظمی حائری به برخي آقايون گفته بودند؛ اگر اين طور پیش برود و از نظر مالي در تنگنا باشيم، اداره حوزه مشكل است و معلوم نيست بتوانيم حوزه را اينجا اقامه كنيم.

مرحوم آیت الله گلپایگانی (ره) نقل می‌کردند، با شنیدن این اظهارات نگران شدم، در یکی از روزهای ماه رمضان توسل يافتم و بعد از توسل، چون روزه بودم و هوا گرم بود، کمی استرحت كردم، در عالم خواب ديدم، نگراني ما درباره اوضاع مالی حوزه را بيان كردند و فرموند؛ به حائري بگوييد، از گريه­هاي امام زمان(عج) وجوهات به قم متوجه شد و شما نگران نباشيد.

بیدار شدم، اين خواب را براي استاد نقل كردم و ايشان گفتند: ان شاء الله که از روياهاي صادقه باشد، بعد از چند روز وقتی به محضر حاج شیخ رسیدم، ایشان به من گفتند، خواب شما بعد از چند روز تعبير شد و وجوه به ما رسيد و دست ما باز شد.

* تدبیر مرحوم آیت الله حائری در برخورد با پهلوی

ارتباطي كه مرحوم آقا با حاج شيخ داشتند، واقعاً ارتباط عميقی بود، ایشان درباره اهتمام و تلاش شبانه روزی موسس حوزه علمیه قم برای به ثمر رسیدن این حوزه خاطرات فراوانی نقل می کردند، یکی از موثر ترین اقدامات برای بقای حوزه علمیه قم را تدابیر مرحوم شیخ حائری در مبارزه و مواجهه با رضاخان پهلوی می دانستند.

* به شیخ عبدالکریم رجوع کنید !

در آن روزها پهلوي جنایت های بسیاری انجام می داد، از جمله آنها مسئله کشف حجاب و سرکوب هایی که علیه مردم صورت می گرفت، تا جایی که برخي از علما به قم آمدند تا در مقابله با عمّال رضا خانی اقدامی کنند، مرحوم آقا نقل می کردند؛ همان روزها، که برخی از علما قصد داشتند؛ اقداماتی را شروع کنند، مرحوم آیت الله حائری موافق نبود و موقعیت را مناسب نمی دانست، به اين فكر افتاديم وظيفه ما چيست، آیا باید از استادمان متابعت کنیم یا با این علمایی که قصد اقدام دارند، همراه باشیم؟ شرایط سخت بود، توسلی به حضرات معصومین کردم، در عالم خواب نوشته‌ای به من دادند و این معنا به من رسید؛ به شیخ عبدالکریم رجوع کنید.

وقتی خوابم را برای استاد نقل کردم، ایشان گفتند: مبناي من اين است كه باید بذر و نهال نوپایی که در حوزه قم کاشته به ثمر برسد و اگر بخواهیم بدون دقت و تدبیر عمل کنیم، نهال نوپای حوزه پايمال می‌شود.

 

+ نوشته شده توسط الاحقر در چهارشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۰ و ساعت 19:10 |